ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?ALES Başvuru işlemleri için 3 farklı seçenek vardır:

İnternet Yoluyla
Başvuru Merkezleri Aracılığıyla
Posta İle


Hangi yolla başvuru yapacak olursanız olun öncelikle (http://www.osym.gov.tr) sitesinden ALES Başvuru Formu ve kılavuzunu indirin ve dikkatlice inceleyin.

ALES Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

ALES Başvuru İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

Aşağıda bu 3 farklı başvuru yöntemi ile ilgili uygulamalar anlatılmaktadır.

İNTERNET YOLUYLA ALES BAŞVURUSU:

Eğer son 2 sene içerisinde ÖSYM'nin uyguladığı diğer sınavlardan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yaptıysanız ALES başvurunuzu başka bir işleme gerek kalmadan internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

Ancak son 2 sene bu şekilde bir başvuru yapmadıysanız Başvuru Merkezleri'nden birine bizzat giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

ALES'e İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

ÖSYM'nin Aday İşlemleri adını verdiği bir sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme giriş için sizin bir şifreniz olmalı. Bu şifreyi başvuru merkezine gittiğinizde size verirler. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile (https://ais.osym.gov.tr) adresine giriş yaparak sınav başvurusu ile ilgili her işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir başvuru merkezine gitmeden sadece internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için yukarıda belirttiğimiz gibi son 2 sene içerisinde ÖSYM'nin uyguladığı herhangi bir sınava başvurmuş olmanız gerekmektedir. Eğer son 2 sene içinde alınmış bir şifreniz yoksa başvuru merkezine giderek başvurunuzu yapmalısınız. Merkezden aldığınız şifre ile daha sonra başvurunuz ile ilgili işlemleri takip edebilir ve isterseniz değişiklik yapabilirsiniz.

Akademik lisans eğitim sınavı için geri sayım başlamış durumdadır. Ales başvuruları belirlenen tarihlerde yapılacaktır. Syılı günler kalmış durumdayken ales başvuru ücreti hakkında detayları aktaracağız. Ales başvuru ücreti ziraat bankasına şube veya bankamatiklerden yatırılabilirken ALES başvuru ücreti yatırmak için üç farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlar internet yoluyla, posta yoluyla, başvuru merkezleri aracılığıyla olmaktadır.

ALES sınav giriş ücretinin yatırılabileceği bankalar ise şöyle:

* T.C. Ziraat Bankası ve İnternet bankacılığı

* T. Halk Bankasının ATM'leri ve İnternet bankacılığı
Akbank'ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuran adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuran adaylar hariç)

* Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
Denizbank'ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı(KKTC'den başvuran adaylar hariç)

* Tüm PTT İş Yerleri (KKTC'den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

*** Sınav ücreti ÖSYM'nin İnternet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

ALES Başvuru Ücreti Online Ödeme Yapmak için Tıklayınız

Başvuru Kılavuzu ve Başvuru Formu: http://www.osym.gov.tr adresinden ilgili tarihler içerisinde yayınlanacaktır.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek için ALES'e girmek gerekiyor.

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES'e girmiş olma koşulu aranmayacak. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilecek.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecek.