2018 ALES Başvuru Formu ve Başvuru Kılavuzunu Tıkla-İndir!2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi başvuruları başlıyor. ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES başvuruları nasıl yapılacak? ALES başvuru ücretinin yatırılacağı bankalar hangileri?

2018 ALES BAŞVURU FORMU VE BAŞVURU KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2018 ALES BAŞVURU İŞLEMLERİNİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES 2018) sonbahar dönemi başvuruları, Eylül - Ekim 2018 tarihleri arasından ÖSYM tarafından alınacak. ALES başvuru kılavuzu ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacak. ALES 2018 başvuru formu ve kılavuzunu indirmek ve başvuru yapmak için Tıklayın...

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, Mayıs,Sonbahar Dönmei Sınavı ise Kasım 2018'de yapılacak. Sınava başvurular, Mart ve Eylül aylarında yapılacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek için ALES'e girmek gerekiyor.

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmayacak. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilecek.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecek.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuzun dağıtımı yapılmayacak. Kılavuzda, başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

ALES Sonbahar Dönemi başvuru ücreti ne kadar?

Geçen yıl;

ALES başvuru ve sınav ücreti 80,00 TL olarak belirlenmişti.

Güncel ücret bilgileri 2018 ALES Kılavuz Bilgilerinde yer alacak.

ALES başvuru ücretinin yatırılacağı bankalar şöyle;

T.C. Ziraat Bankası ve İnternet bankacılığı

T. Halk Bankasının ATM’leri ve İnternet bankacılığı

Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Denizbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı(KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

***Sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.
ALES’e kimler başvuru yapabilir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES), bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacak. Sınav saat 09.30'da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacak. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da ve Bişkek'te (Kırgızistan) yapılacaktır. Bişkek'te sınav Türkiye saatiyle 09.30'da başlayacak.

ALES sonuçları kaç yıl geçerli?

ALES’in sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

Konular