ÖSYM ALES Sınav Sonucu Öğrenmek için Tıklayın!ALES Sınav Sonuçları ÖSYM'nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden açıklanacak.

ÖSYM ALES Sınav Sonucu Öğrenmek için Tıklayınız

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve sınav sorularının %10’undan oluşturulan Temel Soru Kitapçığı’na ÖSYM'den gelen açıklamayla beraber BURADAN erişilebilecektir.

ALES Puan Hesaplama nasıl yapılır?

ALES Puan Hesaplama nasıl yapılır detayları sizler için derledik. ALES sınavı bugün yapıldı, şimdi sınava gireler kaç puan aldıklarını merak ediyor.ALES puan hesaplama robotu burada.ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanır merak konusu. Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır. Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

Ales Puan Hesaplama Motorunda Puan Farklılıkları Neden Oluşur?

Ales puan hesaplama motoru ortalama bir standart sapmayı baz alarak en yakın sonucu size sunar. Sınavlar arasındaki standart sapma puanları farklılık gösterdiğinden sonuçların da farklılık göstermesi normaldir. Örneğin; 2011 ales netleriniz ile elde ettiğiniz 85 puan 2013 ales standart sapması baz alınarak hesaplandığında 82 çıkabilir.
AĞIRLIKLI PUANLARIN HESAPLANMASINDA TESTLERİN AĞIRLIKLARI
Sayısal-1 SP Sayısal-2 SP Sözel-1 SP Sözel-2 SP


Sayısal AP 0,35 0,35 0,3 -


Sözel AP 0,2 - 0,4 0,4


Eşit AP 0,4 0,2 0,4 -

BAŞARI İÇİN KAÇ PUAN ALINMALIDIR?

•Yüksek lisans ve doktora için başarı puanı en az 55 olarak belirtilmekle birlikte üniversiteden üniversiteye göre bu puan değişmektedir.


• Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerektiği hükmü getirilmiştir

SINAV SONUCU KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

•Sınav sonucu 3 yıl geçerlidir

Konular