ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman 2018?



2018 ALES (Sonbahar Dönemi) Kasım 2018 tarihinde yapılacak.

Herhangi bir üniversitenin yüksek lisans bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen adayların ALES’ten en az 70 puan almaları gerekiyor.

ALES sınavı ne zaman saat kaçta

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanır. 2018 ALES saat 09.30'da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacak.

ALES'e, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabiliyor. ALES sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süreyle geçerliliğini koruyor. Aday, puanını yükseltmek için ALES'e yeniden girebilir. Ayrıca aday birden çok kez ALES'e girdiyse, daha yüksek olan ALES puanını kullanabilir. Sınav, Sayısal ve Sözel olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. ALES'de adaylara, toplam 160 sorudan oluşan bir test uygulanmaktadır. Her iki bölüm tek kitapçık halinde adaylara verilmektedir.

ALES testinin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri (toplam 80 soru); sözel bölümde ise 80 sorudan oluşan ALES Sözel Testi yer almaktadır. Bütün adaylar her üç testi de cevaplamaktadır. Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. ALES sayısal-2 Testindeki sorular, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorulardır. ALES sözel Testi ise, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Her üç testteki sorular da, adayların branşları ile ilgili bilgileri ölçmeye yönelik değildir.

ALES Sonbahar Dönemi Sınav Giriş Yerlerini Öğrenmek için Tıklayınız

ALES Puan Hesaplama nasıl yapılır detayları sizler için derledik. ALES sınavı bugün yapıldı, şimdi sınava gireler kaç puan aldıklarını merak ediyor.ALES puan hesaplama robotu burada.ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanır merak konusu. Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır. Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

Ales Puan Hesaplama Motorunda Puan Farklılıkları Neden Oluşur?

Ales puan hesaplama motoru ortalama bir standart sapmayı baz alarak en yakın sonucu size sunar. Sınavlar arasındaki standart sapma puanları farklılık gösterdiğinden sonuçların da farklılık göstermesi normaldir. Örneğin; 2011 ales netleriniz ile elde ettiğiniz 85 puan 2013 ales standart sapması baz alınarak hesaplandığında 82 çıkabilir.

SINAV SONUCU KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

•Sınav sonucu 3 yıl geçerlidir